Garść wiedzy – dyżury i godziny nadliczbowe.

Zgodnie z nowym, ostatnio podpisanym regulaminem wynagradzania, a konkretnie paragrafem 7, pracownikowi pełniącemu dyżur w sobotę i w niedzielę, a jest nim sam fakt pełnienia dyżuru i bycia w gotowości do pracy, należy się dodatek 150zł plus wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe za czas jeżeli pracownik świadczył pracę.

Godziny nadliczbowe mogą być również zrekompensowane udzieleniem czasu wolnego jednak wtedy nie należy się już wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe.

UWAGA!

W sytuacji, kiedy pracodawca proponuje udzielenie pracownikowi czasu wolnego, to czas wolny ma zostać udzielony pracownikowi o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, i nie może to spowodować obniżenia takiemu pracownikowi wynagrodzenia (Art. 1512).

Natomiast jeśli z inicjatywą udzielenia czasu wolnego wychodzi pracownik to wtedy udziela się go w proporcji 1:1.

Ważne jest też to, że termin dnia wolnego zgodnie z Art. 1513 ma być uzgodniony z pracownikiem.

Jeśli Pracownik, pełniący dyżur, wykonywał pracę dodatkową w niedzielę i święto, jest uprawniony do dodatku 150 zł oraz do całego dnia wolnego (link). Nie ma znaczenia, ile dodatkowych godzin przepracował w tym dniu. Może to być zarówno jedna, jak i cztery godziny a i tak należy mu się 8 godzin wolnego. Praca w niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy jest dopuszczalna w bardzo szczególnych przypadkach wyszczególnionych w Art. 15110 (link do Kodeksu Pracy).

Ten wpis został opublikowany w kategorii wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.