Majówka 1-2-3 maja

1 maja

obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
W 1955 roku Papież Pius XII dzień 1 maja ustanowił świętem kościelnym będącym wspomnieniem św. Józefa Robotnika.
Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.

2 maja

obchodzimy święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. W tym miejscu należy zaznaczyć, że dnia 2 maja w 1945 roku polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.
Dzień ten jest świętem ale nie jest dniem wolnym od pracy.

3 maja

obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja – upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Konstytucja 3go maja była drugą po korsykańskiej w nowożytnej Europie, a trzecią na świecie po amerykańskiej.
Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.

Święta 02 i 03 maja obchodzimy z dumą wspominając ważne wydarzenia z wiązane z historią Polski i naszymi narodowymi symbolami.

Natomiast z okazji święta 01 maja jako, że jest to święto ludzi pracy przytoczę w formie ikonografik działania naszej centrali OPZZ, w obronie praw pracowniczych.

kliknij by powiększyć

kliknij by powiększyćkliknij by powiększyć

Ten wpis został opublikowany w kategorii wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.