Pomoc świąteczna czy piknik?

Dochody pracowników w tym roku zmniejszyły się. Między innymi z powodu skróconego czasu pracy w miesiącach maj, czerwiec, lipiec.
W tym roku, nie odbył się festyn zakładowy, co oczywiście jest zrozumiałe ze względu na epidemię. W związku z tym zostały środki na Zakładowym Funduszu Socjalnym.
Pracodawca zaproponował żeby te środki przesunąć na rok przyszły.
Organizacje związkowe uważają, że środki te powinny zostać wykorzystane w tym roku i wystąpiły do pracodawcy żeby wspomógł pracowników na święta Bożego Narodzenia kwotą 1 000 zł.
Pracodawca proponuje kwotę ok 600 zł i stwierdza, że nie jest w stanie wygospodarować środków, aby wypłacić 1 000 zł pomocy świątecznej.
Wydaje nam się to trochę dziwne, bo skoro jest w stanie wygospodarować kwotę 500+ jako „nagrodę” za zgodę pracownika na zmianę warunków płacy, to według nas, przesuwając środki z pikniku na pomoc świąteczną, jest w stanie wygospodarować parę złotych żeby spełnić oczekiwania pracowników na święta.

Skoro odpis na fundusz socjalny został dokonany w tym roku a potrzeby pomocy dla pracowników w roku bieżącym są duże, to środki te powinny być wydatkowane w tym roku.

Czy pracodawca myśli, że w przyszłym roku piknik się odbędzie skoro epidemia tak się rozwija a szczepionki jeszcze nie ma?

A może piknik będzie się odbywał w maseczkach?

Ten wpis został opublikowany w kategorii wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.